Novinky

Jak otevřít zabouchnuté dveře? Zaručené tipy a rady!

S hrůzou jste zjistili, že jste si zabouchli dveře? I když se to může zdát jako bezvýchodná situace, existuje několik způsobů, jak se do domu či bytu dostat. Přečtěte si, jak na to.

otevření zabouchnutých dveří kreditní kartou

Proč umět odemknout zabouchnuté dveře bez klíče?


Umět odemknout dveře bez klíče se hodí v mnoha situacích. Kromě běžného zapomenutí klíčů z jejich druhé strany se občas stane, že se klíč zlomí přímo v zámku. Pak je velmi obtížné ho dostat ven. Umět odemknout bez pomoci klíče může ušetřit spoustu nervů, času a peněz za zámečníka.

Proč lidé nejčastěji zapomínají klíče?

Víte vlastně, kdy dochází k nejčastějšímu zapomínání klíčů? Pár jsme jich pro vás zjistili.

1.     Spěch - Kvůli uspěchanému rannímu odchodu do práce či školy na klíče jednoduše zapomeneme.
2.     Roztržitost - Když myslíme na mnoho věcí najednou, snadno se stane, že klíče přehlédneme.
3.     Únava - Ve stavu vyčerpání nebo ospalosti častěji na důležité věci zapomínáme.
4.     Změna rutiny - Když jdeme někam jinam, než je pro nás obvyklé, pravděpodobněji klíče zapomeneme.

Konkrétní rady pro otevření zámku

Existuje několik triků, jak odemknout dveře bez použití klíče. Tady jsou ty nejpoužívanější a časem ověřené způsoby.

Kreditní karta

Tenkou kreditní, anebo jakoukoliv jinou pevnou kartu, lze vsunout mezi dveře a zárubně. Karta se dá použít k pohybování se západkou většiny běžných zámků. Stačí ji zatlačit směrem ke dveřím a západka by se měla uvolnit.

Otevření drátem


Rovný tenký drát lze zaháknout za západku zámku a vytáhnout ji ven, čímž odemknete dveře. Drát zatlačte do mezery mezi dveřmi a zárubní a manipulujte s ním, dokud nezachytíte západku.

Odšroubování kliky

U některých starších typů dveří lze pomocí šroubováku jednoduše odšroubovat kliku i vložku zámku. Klika se tak dá sejmout a získáte přístup k zámku a jeho odemknutí.

Vytáhnutí západky

Speciální tenké nástroje, např. vytahovače západek, dokážou zachytit západku zámku a vytáhnout ji, čímž dveře odemknou.

Odvrtání zámku

V krajní nouzi lze zámek odvrtat a zničit jeho mechanismus. K tomu je ideální využít vrtáky o menších průměrech, kterými se dostanete k jednotlivým částem zámku. Pozor, odvrtáním zámku ho znehodnotíte a bude potřeba koupit a namontovat nový

Jak předcházet zabouchnutí dveří?

Prevencí podobných nepříjemných situací je několik jednoduchých zásad:

1.     Používejte klíčenky nebo karabiny na klíče – ani nevíte, jak často zabrání jejich zapomenutí či ztrátě
2.     Mějte náhradní klíč schovaný mimo dům pro případ nouze (například u sousedů)
3.     Svěřte náhradní klíč někomu blízkému z rodiny nebo známým
4.     Noste klíče na lanyardu kolem krku nebo poutku – vždy je tak budete mít po ruce
5.     Neodkládejte klíče na různá místa, vždy je vraťte do kapsy nebo kabelky

Jak ušetřit za zámečníka? Kontaktujte pojišťovnu!

Mnozí lidé se při zabouchnutí dveří spoléhají na rychlou pomoc zámečníka. Avšak tato služba může být poměrně nákladná, cena za odemčení dveří se často pohybuje v rozmezí 1 500 až 2 500 korun. Existuje však levnější a pohodlnější možnost, jak situaci vyřešit – využití asistenční služby vaší pojišťovny. Tuto možnost ovšem zná jen málokdo a využívá ji naprosté minimum lidí. Asistenční služba přitom může zajistit příjezd zámečníka a jeho práci zcela zdarma, aniž byste platili jakékoliv poplatky. Proto předtím, než vytočíte číslo zámečníka, ověřte si u své pojišťovny, zda máte nárok na využití asistenční služby. Ušetříte tak nemalé finanční prostředky. Docela dobrý tip, ne?

Ztráta či zapomenutí klíčů je nepříjemná událost, se kterou se ale občas potýká každý z nás a je především důležité zachovat chladnou hlavu. Naštěstí i bez klíčů lze dveře v mnoha případech otevřít improvizovanými způsoby. Nejlepší samozřejmě je vždy klíče u sebe mít. Doporučujeme používat praktické přívěšky a klíčenky. I přes veškerá opatření se ale občas zabouchnutí stane, proto je dobré znát možnosti, jak dveře otevřít bez klíče. Hlavně nepanikařte a zbytečně dveře či zámek nepoškozujte. V krajním případě je lepší zavolat odborníka.