Jak poznat pravé a levé dveře: Kompletní průvodce

Při výběru, nákupu nebo montáži dveří je důležité vědět, jaký je rozdíl mezi pravými a levými dveřmi. Správná orientace dveří zajistí jejich bezproblémové fungování a usnadní průchod. V tomto článku se podrobně podíváme na několik spolehlivých způsobů, jak určit, zda se díváte na pravé nebo levé dveře.

shutterstock_2302101103

Proč je správná orientace dveří důležitá?

Než se pustíme do samotných tipů, jak poznat pravé a levé dveře, je dobré si uvědomit, proč je tato znalost tak zásadní:

 1. Snadná montáž: Pokud víte, jakou orientaci dveří potřebujete, ušetříte si spoustu času a frustrace při jejich instalaci. Předejdete tak situaci, kdy byste museli dveře znovu vyvěsit a přemontovat panty na druhou stranu.
 2. Plynulý průchod: Správně orientované dveře se otevírají tak, aby nebránily plynulému průchodu a nezabíraly zbytečně mnoho prostoru. Představte si například dveře, které se otevírají přímo proti schodišti nebo do úzké chodby - takové řešení by bylo nejen nepraktické, ale i nebezpečné.
 3. Soulad s nábytkem a dalšími prvky interiéru: Dveře by neměly narážet do nábytku, stěn nebo jiných překážek. Jejich správná orientace zajistí, že se budou otevírat do volného prostoru a nebudou nic blokovat.
 4. Estetika: I když to může znít jako detail, správně orientované dveře prostě vypadají lépe. Přispívají k celkovému dojmu uspořádanosti a promyšlenosti interiéru.

Teď, když víme, proč je správná orientace dveří tak důležitá, podívejme se na konkrétní způsoby, jak poznat pravé a levé dveře.

Umístění pantů

Nejspolehlivějším ukazatelem orientace dveří je umístění pantů. Toto pravidlo platí vždy, bez ohledu na to, zda dveře vedou do místnosti nebo ven. Stačí se řídit jednoduchým principem:

 • Pravé dveře mají panty na pravé straně (při pohledu zvenčí).
 • Levé dveře mají panty na levé straně (při pohledu zvenčí).

Pokud tedy stojíte před dveřmi a vidíte, že panty jsou na pravé straně, víte, že se díváte na pravé dveře. A naopak, pokud jsou panty na levé straně, jde o levé dveře.

Pozice zámku a kliky

Dalším vodítkem pro určení orientace dveří je pozice zámku a kliky. Tady se ale musíme dívat na dveře zevnitř místnosti:

 • U pravých dveří jsou zámek a klika na levé straně (při pohledu zevnitř).
 • U levých dveří jsou zámek a klika na pravé straně (při pohledu zevnitř).

Tento tip se hodí zejména v situacích, kdy nejsou panty viditelné, například u některých typů bezpečnostních dveří.

Směr otevírání

Pravé a levé dveře se liší také směrem, kterým se otevírají. Zde je jednoduchá pomůcka:

 • Pravé dveře se otevírají směrem doprava (ve směru hodinových ručiček).
 • Levé dveře se otevírají doleva (proti směru hodinových ručiček).

Představte si, že stojíte zvenku čelem ke dveřím. Pokud se dveře otevírají směrem k vaší pravé ruce, jedná se o pravé dveře. Pokud se otevírají k vaší levé ruce, jde o levé dveře.

Označení na dveřích

Některé dveře, zejména ve veřejných budovách, mohou mít přímo na sobě nebo na zárubni označení určující jejich orientaci. Obvykle se jedná o písmena “P” pro pravé dveře a “L” pro levé dveře. Pokud takové označení najdete, máte vyhráno - nemusíte se už řídit žádnými dalšími pravidly.

Umístění montážních vrutů

Při bližším pohledu na dveře zevnitř místnosti si můžete všimnout vrutů, které drží zámek a kliku. Jejich umístění také napovídá, o jaké dveře se jedná:

 • U pravých dveří jsou vruty viditelné na levé straně (při pohledu zevnitř).
 • U levých dveří jsou vruty viditelné na pravé straně (při pohledu zevnitř).

Tento detail může být užitečný, pokud například plánujete výměnu kování a potřebujete vědět, jaký typ si máte pořídit.

Symetrie dveří

Pokud jsou dveře součástí páru a otevírají se směrem k sobě nebo od sebe, jejich orientace je jasná na první pohled:

 • Pravé dveře jsou na pravé straně (při pohledu zvenku).
 • Levé dveře jsou na levé straně (při pohledu zvenku).

Toto pravidlo se často uplatňuje u dvojitých dveří, které se používají například u vstupů do budov nebo jako spojovací dveře mezi místnostmi.

Závěr

Rozlišování mezi pravými a levými dveřmi je důležitou dovedností pro každého, kdo se chystá montovat, vyměňovat nebo nakupovat dveře. S pomocí výše uvedených tipů snadno určíte orientaci jakýchkoli dveří. Ať už se řídíte umístěním pantů, pozicí zámku a kliky nebo směrem otevírání, vždy dojdete ke správnému závěru.

Pokud máte stále pochybnosti, hledejte označení přímo na dveřích nebo zárubni. A pokud ani to nepomůže, neváhejte se obrátit na odborníka - ušetříte si tím spoustu času a starostí.

Se správně orientovanými dveřmi bude průchod vaším domovem nebo kanceláří hračkou. Tak šťastné vybírání a montování!

P.S. A nezapomeňte si na klíče vybrat klíčenku, která s vašimi dveřmi bude ladit! :-)